Македонија
    |         |         |    
BSP_carnival_tutorials

Празнични идеи за декорација на домот!

Не ја ограничувајте новогодишната декорација само на украсување на новогодишната елка. Секако дека елката, по можност жива и богато накитена, е најважниот декор, но сепак, листата на идеи за новогодишни детали за декорација има многу повеќе да понуди. Ако твојот сон е да имаш совршени празници годинава – ние имаме неколку совети и инспирации за тебе.

1. Новогодишна декорација за маса

Празниците се прославуваат на трпеза; за таа цел, пред да ги принесете чиниите полни со вкусни јадења, креативно декорирајте ја масата. Без сомнеж, твоите гости ќе бидат импресионирани со  новогодишен ранер за маса со вградени светилки со прекрасни практични навлаки за прибор за јадење. Додади и модерен комплет држачи за вино кои потсетуваат на панталоните на Дедо Мраз. Финиширај го изгледот со  навлаките за столови на Дедо Мраз и  навлаки за ногалки од маса.

2. Украси на необични места

Декорирај ги прозорците со уникатни светкави фолии, кои се особено импресивни по зајдисонцето. Закачи божикен венец на влезната врата – ако сакаш рачно изработени украси, можеш да го исплетеш со иглолисни гранчиња и мали парчиња на неискористени украси од новогодишната елка. Постави мали украси на различни места во домот. Украси ги корнизите и рамките на прозорците со мали низи од светилки – ете така секој ентериер добива исклучителна атмосфера!

3. Празнични деликатеси

Можеш да оставиш колачиња и грицки во некои агли од домот. На крајот на краиштата, Нова Година е вистинска гозба за гурманите! Твоите деца со сигурност ќе ги обожуваат малите новогодишно колачиња. Бидејќи си опремена со практичен шприц за бисквити, можеш да ги поканиш и децата да готвите заедно. Тие дефинитивно ќе уживаат во 3Д калапите за колачи – ќе добијат новогодишно дрво што се јаде!

4. Мирис и расположение

Стави свеќи на масата – тие се неопходен елемент за новогодишна декорација. Најдобро би било да се користат безпламенски свеќи кои не го оштетуваат мебелот. Ако ја сакаш светлината на свеќата, избери специјални светлечки лампиони – можеш да ги поставиш на видливи места или да ги закачиш на новогодишната елка безбедно и без грижа. Постави мирислив дифузер во скриено ќоше, со што станот ќе биде исполнет со празнична арома на портокал, мандарини и цимет.

Подготвена? Сега овој прекрасен простор треба да се исполни со радосни разговори, смеа и заеднички испеани новогодишни песни!