Македонија
    |         |         |    
BSP_motivation_boosters

Кој тип на убавина си ти? Провери и пронајди ја совршената шминка!

Дали си студена русокоса или топла бринета? Дали подобро ти стојат силни бои, или пак суптилни пастелни нијанси? Каков тип на шминка треба да користиш? Вреди да го знаеш сопствениот тип на убавина за да можеш совршено да ги истакнеш и нагласиш твоите предности.

Зошто вреди да го знаеш твојот тип на убавина?

Постојат два основни типови на убавина – топол и студен, иако многу луѓе исто така, ги делат според четирите сезони, или според етнички критериуми. Како и да е, таквите поделби се многу потешки да се разберат и да се определи сопствениот тип во склоп на нив – дали си пролет, лето, есен или зима? Дали имаш словенска, нордиска, јужно-европска, централно-европска, азиска, или келтска убавина? Ајде да се фокусираме на поедноставна поделба.

Со оваа поделба се поедноставува твојата потрага по совршени бои, соодветна шминка, облека и додатоци, како што е накитот (златен за топли типови, сребрен за студени типови) – едноставно ќе го откриеш твојот уникатен стил и ќе ги избегнеш грешките.

Како да го определиш твојот тип на убавина?

Без шминка! Облечи маица во боја на кожа и застани пред огледалото на дневна светлина. Определи го доминантниот пигмент на твоето лице – дали е розов или жолт? Ова е клучниот елемент за твојот успех! Во Централна Европа доминира розовиот пигмент, додека на југ преовладува топлиот, жолт тен.

Може да користиш златна или сребрена ткаенина за да си ја олесниш проценката – стави ја покрај лицето и набљудувај. Ако имаш топол тип на убавина, златото ги нагласува твоите предности, додека среброто ги нагласува недостатоците и обратно.

Студен тип на убавина – кои се неговите карактеристики?

Студена русокоса

Твојот тен е многу светол, понекогаш дури и проѕирен и по малку розеникав. Кога се сончаш, најчесто црвенееш и треба особено да внимаваш при изложувањето на сонце. Вените на зглобовите имаат синкава боја. Без оглед дали си русокоса или бринета, твојата коса има студени тонови слични на пепеласти и сиво-бели тонови. Темната коса има студени кафени нијанси. Твојот поглед е студен благодарение на сивите точки во ирисот на очите. Ако си русокоса, твоите очи се сини. Ако си бринета, твоите очи се темни или во боја на камено сива и зелена.

Студена бринета

Твојот тип на убавина најубаво се нагласува преку пастелни тонови, розови, но исто така и виолетови, лилави, бордо, сини, црни и сиви – впрочем, студени тонови. Русокосите изгледаат најдобро со суптилни бои, додека бринетите треба да изберат посилни нијанси.

Топол тип на убавина

Твојата кожа изгледа како да е постојано исончана, а кога навистина се сончаш тогаш брзо добиваш бронзен тен. Вените на твоите раце се зеленкасти. Твојата коса има топол отсјај.

Топла русокоса

Русокосите имаат златни и црвени прамени, додека бринетите имаат топли бронзени и костенливи прамени. Овој тип на убавина се карактеризира со мек топол поглед на зелени, сини, кафени или кафено-зелени очи.

Топла бринета

Твојот тип на убавина е нагласен со помош на топли бои и нијанси на жолта, кафена, зелена, златна, портокалова и жар црвена.

Избери шминка соодветна за твојот тип на убавина.

Избери бои кои се во хармонија со твојот тип на убавина, во спротивно ти само ќе ги нагласиш сопствените недостатоци. Уморот, подочниците и останатите мали недостатоци ќе избледат кога ќе нанесеш соодветна сенка која совршено прилега со твоите очи и ќе ставиш кармин кој ги нагласува твоите усни.

Без оглед на тоа кој тип на убавина поседуваш, секогаш започни го шминкањето со соодветна подготовка на кожата. Исчисти ја со мицеларна вода и нанеси хидрантен крем кој ти одговара. Уште едно универзално правило е изборот на течната пудра и коректорот. Твојата пудра треба да му одговара на тенот, додека коректорот е најдобар кога е еден тон посветол од природната боја на твојата кожа. Нанеси го под очите, на ноздрите, брадата, средишниот дел на челото, очните капаци, над веѓите и секоја друга област што е црвена. Следно, нанеси ја течната пудра на лицето исто како што го нанесуваш кремот за лице. За да добиеш ефект на совршено природна кожа, користи натопено сунѓерче за лице, направено специјално за шминкање, за да ја нанесеш пудрата со натапкувачки движења врз лицето. Фиксирај ја шминката со камена пудра – најдобриот ефект ќе се постигне ако ја нанесеш со користење на специјална четка, започнувајќи од челото.

Нанеси ја најсветлата од нијансите на сенките за очи, наречена и основна нијанса, на подвижниот дел од капакот на окото. Потемните нијанси се нанесуваат на превојот на капакот. Не заборавај на обликувањето на веѓите – тие се особено важни за сите типови на убавина!

Додади малку сјај, осветли го лицето, или нагласи го исончаниот тен со користење на осветлувачки бисери, руменило или бронзер. Нанеси ја “твојата” боја на кармин на усните. Светлиот студен тен нема да изгледа добро со пурпурно црвен кармин, додека пак суптилната розова боја нема да одговара за топла бринета.

Провери кои производи најдобро ќе ти одговараат!